18. janvārī Labklājības ministrija (LM) organizēja diskusiju “Novecot aktīvi un strādājot – jauni izaicinājumi indivīdam un sabiedrībai kopumā” . Diskusijā LM mēģināja pārliecināt sociālos un sadarbības partnerus, un sabiedrības pārstāvjus piekrist uzstādījumam sākt pensionēšanās vecuma paaugstināšanu no 2014. gada.
Kaut gan tam piekrita tikai Darba devēju konfederācijas pārstāvis, labklājības ministre I. Viņķele pauda politisku gribu neatkāpties no šīs ieceres un to virzīt tālāk apstiprināšanai Ministru kabinetā. Gan LBAS, gan Latvijas Pašvaldību savienība, gan klāt esošie akadēmiķi pauda neizpratni par strauju LM viedokļa maiņu šajā jautājumā. Arī citi eksperti un sabiedrības pārstāvji atzina, ka šis lēmums – uzsākt pensionēšanās vecuma paaugstināšanu no 2014. gada – ir sasteigts un bez seguma no citu iesaistīto rīcībpolitiku puses – nav atrisināti nodarbinātības jautājumi, nav pieejama mūžizglītība u.c. kompensējošie mehānismi. Izskanēja arī viedoklis, ka neizskan pārliecinoši argumenti ne no strīdus jautājuma piekritēju, ne pretinieku puses.
Diemžēl atkal LBAS saņēma pārmetumus no labklājības ministres par iniciēto priekšlaicīgās pensionēšanās iespēju saglabāšanu, kuru atbalstīja Saeima. Ministre uzstāja uz viedokli, ka – ja jau reiz ir saglabāta iespēja priekšlaicīgi pensionēties, kas nebija iepriekš paredzēta 2010. gada Koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, tad arodbiedrībām vajadzētu piekrist pensionēšanās vecuma paaugstināšanai no 2014. gada.
Lai gan tika konstatēts, ka darba tirgus efektivitāte pretendē uz ātru kompensēšanas mehānismu ieslēgšanu, labklājības ministre atzina, ka nesen izveidotā starpministriju – IZM, EM un LM – darba grupa tikai maijā varēs publiski paust kādas prognozes, kurā virzienā nodarbinātība attīstīsies. LM parlamentārais sekretārs A. Ašeradens gan uzsvēra, ka jau tagad, pēc EM datiem, ir redzams, ka pie vislabākā scenārija nodarbinātības pieaugums varētu būt 10-15% gadā. Savukārt darba tirgus efektivitāti raksturo šādi pieejamie cipari: pēc Statistikas pārvaldes datiem – nodarbināto skaits ir 920 000, pēc NVA datiem – 780 000, no kuriem 37% saņem minimālo algu, bet 39% – algu no 200 līdz 500 latiem.
Drīzumā LM organizēs darba grupu par izdienas pensijām, un tās sastāvā darbosies arī LBAS pārstāvji. Tādēļ dalīborganizācijas tiek aicinātas, izteikt viedokli, ko LBAS darīt tālāk, jo, pēc visa spriežot, mūsu iebildes un kongresa lēmumi netiks ņemti vērā.